В парламент подано законопроєкт, яким пропонується викорінити російську мову в українських освітніх закладах.
Вказується, що законопроєкт внесено 1 жовтня й зараз він перебуває на розгляді Комітету.
Що пропонується?
Автор документа пропонує зобов’язати освітні заклади створити для здобувачів освіти українськомовне середовище. Тобто, одним з нововведень вказано те, що здобувачі освіти мають на території шкіл, ВНЗ тощо спілкуватися з педагогами, батьками й іншими співробітниками закладу виключно державною мовою як під час освітнього процесу, так і поза ним.
Тобто, на перервах або на території школи діти та вчителі повинні спілкуватися між собою виключно українською мовою. При цьому, до порушень не будуть відноситися випадки спілкування мовами національних меншин, які є офіційними мовами Європейського Союзу чи корінного народу.
Дозволяється використовувати англійську мову в освітньому процесі, а також сприяти вивченню інших мов міжнародного спілкування у закладах освіти.
Також можна викладати у навчальних закладах уроки двома мовами, наприклад, українською, англійською або іншими офіційними мовами Євросоюзу.
Але винятком є державні мови країн, що визнані Верховною Радою України агресором або окупантом. Тобто, оскільки Росію визнали державою-агресором, російська мова не повинна звучати в стінах навчальних закладів.
Ба більше, навіть у приватних навчальних закладах буде заборонено в разі ухвалення цього документу викладати предмети.
Примітно, що голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак повідомляв, що 74% учнів та учениць закладів загальної середньої освіти називають рідною українську мову. Цей показник менший, ніж у 2023 році, коли так відповіли 91% учнів, а у 2022 році цей показник сягав 82%.