В Україні закон про мову вже працює шостий рік й, за словами мовного омбудсмена Тараса Креміня, переважно виконується.
Однак, Кремінь вважає, що настав час перейти від лагідної до наступальної українізації, пише one.ua.
Які зміни відбудуться?
За його словами, двомовність в державі є небезпечною, тоді як лагідна українізація в країні вже не є більше актуальною. Мовний омбудсмен вказав також, що питання державної мовної політики в Україні завжди потребувало спеціальної уваги з боку влади й це питання було політичним.
Кремінь нагадав, що раніше були пропозиції від колишніх представників влади щодо того, щоб затвердити на регіональному рівні десятки інших мов, що, на його думку, є дивним.
Зараз же, коли діє українізація вже не перший рік, системних порушень, як це було раніше, вже не спостерігається. За словами омбудсмена, громадяни також відчули ці зміни. Але, на його думку, цих змін недостатньо.
Тому, Кремінь вважає, що настав час наступальної українізації, яка стане заміною лагідній. Вона передбачає, що буде суворий контроль за дотриманням мовного закону в усіх без виключення сферах суспільного життя на території України.
Мовний омбудсмен додав, що є важелі моніторингу, контролю та покарання суб’єктів господарювання за порушення правил. Рівень політичної підтримки з цього питання є високим, що стало результатом співпраці з усіма гілками влади.
За словами Креміня, на початку повномасштабної війни рекордна кількість українців перейшла на державну мову в окремих сферах. Однак, у приватному житті люди частково продовжують спілкуватися не української мовою, що не заборонено чинним законодавством.
За його словами, у суспільстві звертають увагу на системні порушення мови у різних сферах, цю картинку використовує російська пропаганда, що, мовляв, в Україні пішов “відкат”. Однак, Кремінь вважає, що нічого подібного не сталося.