Росія продовжує свою криваву військову агресію проти України та її громадян вже третій рік, щоденно обстрілюючи мирні міста.
Опитування проводив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та опублікував результати з порівняльними даними за 2022 рік.
Які зміни відбулися в думках українців?
Соціологи розповіли, що напередодні повномасштабного російського вторгнення в Україну, а саме у лютому 2022 року, 34% опитаних громадян України відповіли, що добре ставляться до Росії, тоді як 50% – сказали, що погано.
Станом на жовтень 2024 року, тобто на третій рік повномасштабної війни вже 93% опитаних українців заявили, що погано ставляться до Росії, а частка тих, хто добре ставиться, становить лише 3%.
Також КМІС згадує дані за листопад 2021 року, коли доля респондентів серед громадян України, які відповіли, що добре ставляться до росіян складала 75%, а 14% тоді заявили про погане відношення. Вказується, що тоді була думка серед громадян, що російська влада винна в анексії Криму та Донбасу, а не громадяни цієї країни. Проте зараз ситуація зовсім інша.
Опитування показало, що наразі тільки 8% українців добре ставляться до росіян-жителів Росії, а 84% мають погане ставлення до них. Соціологи вказали, що тепер українці звинувачують у війні в Україні не тільки російську владу, а й і її громадян.
Також у вересні поточного року соціологи проводили ще одне опитування методом шкали Богардуса. Суть його в тому, щоб українці оцінили, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками РФ. Тобто, мова йде про соціальну дистанцію.
Потрібно назвати цифру від 1до 7. У вересні цього року українці назвали 6,6, а це означає, що 86% всіх опитаних вважають, що росіян не можна пускати до України. У 2013 році, наприклад, цей показник був 2,7, що свідчило про відкритість українців до росіян.
Що стосується ставлення до етнічних українців, що перебувають на території РФ, то індекс становив 5,9 у вересні, що означає, що 55% опитаних проти того, щоб їх пускали в Україну.