На засіданні уряду 12 грудня в Молдові запроваджено надзвичайний стан в енергетичному секторі терміном на 60 днів.
Про рішення парламенту повідомляє місцеве видання Newsmaker, пише Ми-Україна.
Чому це необхідно?
За таке рішення проголосувало 56 депутатів від керівної партії “Дія та солідарність” (PAS), 17 депутатів з Блоку комуністів і соціалістів виступили проти цього рішення, а ще двоє – утрималися.
Вказується, що з 16 грудня цього року набуде чинності режим надзвичайної ситуації. Головною причиною такого рішення стала невизначеність щодо подальших поставок російського газу до Молдови після закінчення поточного року.
На цю мить російський “Газпром” прокачує в Молдову 5,7 млн кубів газу, газу, який йде у Придністров’я для потреб споживачів та генерації е\е на Молдовській ГРЕС.
Також таке рішення прийнято ще й через закінчення дії договору про транзит російського газу через Україну. Наша країна вже заявила, що не має бажання продовжувати контракт з країною-агресором. Поки що Кишинів не склав нового договору з “Газпромом”.
Вказується, що Молдовська ГРЕС забезпечує до 70% споживання електроенергії на правому березі Дністра в зимовий період. При цьому, вартість електроенергії від ГРЕС становить 66 дол. за 1 МВт-год, а це в 3 рази нижче за ціни в Румунії.
Уряд Молдови наразі вивчає можливість покриття очікуваного дефіциту електрики за рахунок поставок з сусідньої Румунії, це може відбуватися через мережу ENTSO-E. Однак, для Кишиніва є квота в 315 МВт -год з загального обсягу 2100 МВт-год, який було виділено для Молдови та України разом.
На час дії надзвичайного стану в енергетиці Молдова зможе здійснювати прискорені закупівлі газу та електрики, залучати до цього процесу фінансові ресурси, щоб придбати енергоносії та ухвалювати гнучкі рішення, що стосуються енергетики з відступом від чинного законодавства.