З 1 січня 2025 року в рамках реформи МСЕК в країні почала діяти оновлена система для встановлення інвалідності.
В Міністерстві охорони здоров’я України (МОЗ) повідомили, як відбувається процедура встановлення інвалідності за кордоном.
Надано покрокову інструкцію
Реформа передбачає доступність послуг для громадян незалежно від того, де вони перебувають, в тому числі й за кордоном. Було впроваджено нові підходи до оцінювання стану здоров’я й завдяки цим змінам українці, що тимчасово чи постійно перебувають за межами країни, мають змогу отримати необхідну підтримку та правову допомогу.
Якщо особа перебуває в країні, з якою Україна уклала міждержавні угоди про соціальне забезпечення, а це такі країни, як Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія, тоді уповноважений орган країни перебування громадянина України передає медичні документи до Пенсійного фонду України (ПФУ).
Далі ПФУ надсилає медичні формуляри до МОЗ, де їх розглядом займаються експертні команди Центру оцінювання функціонального стану осіб. Вони відповідають за переклад документів українською мовою.
Медичні документи мають відповідати стандартам, таким як Міжнародна класифікація хвороб (МКХ-10). Оцінювання стану людини може проводитися заочно або з використанням телемедицини, все залежить від конкретної ситуації.
Якщо українець перебуває в країні, з якою не укладено міждержавні угоди про соціальне забезпечення, процес оцінювання проходить за стандартною процедурою. В медичних документах має бути зазначено діагноз з використанням Міжнародної класифікації хвороб десятого перегляду (МКХ-10). Документи потрібно перекласти українською мовою та засвідчити правильність перекладу.
Їх можна відправити поштою або через технічні засоби електронних комунікацій. Лікуючий лікар на підставі наданих медичних документів зможе сформувати направлення на проведення оцінювання. Експертна команда також може проводити оцінювання як заочно, так і зв допомогою телемедицини.
Варто знати, що медичні документи, видані в РФ чи Білорусі до розгляду не приймаються.
Читайте також: З якими складнощами зіштовхуються в Україні для отримання відстрочки по догляду за людиною з інвалідністю.