Вже третій рік продовжується повномасштабна російська військова агресія. Щоб стримувати ворога, потрібно підтримувати українську армію, а для цього потрібні чималі кошти.
Народний депутат Ярослав Железняк у себе в Telegram-каналі повідомив, що Верховна Рада знайшла, як по-новому фінансувати підрозділи Сил оборони України.
Звідки будуть йти гроші на ЗСУ?
Вказується, що тепер це зможуть робити й місцеві ради. Таке рішення підтримали 303 депутати. Також можна знову проводити дистанційні засідання колегіальних органів місцевого самоврядування. Ще прийнятий законопроєкт № 9559д врегульовує окремі кадрові питання на період воєнного стану.
Тобто, депутати погодилися на розширення повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки сектору безпеки та оборони України. Вказується, що раніше українці в багатьох містах виходили на акції протесту “Гроші на ЗСУ” з вимогою виділяти більше коштів із міського бюджету на потреби армії.
У поточному році, як відзначається, було вилучено з місцевих бюджетів “військовий” ПДФО та був проведений перерозподіл міжбюджетних трансфертів. Хоча фінансова спроможність й знизилася, громади продовжують допомагати фронту. Іноді через це відбуваються порушення норми бюджетного законодавства. Через це стали частіше відбуватися випадки звинувачень мерів міст у нецільовому використанні коштів.
Як інформує «Рух Чесно», до цього існувало три законодавчо затверджені способи надання допомоги військовим підрозділам. Перший полягав у забезпеченні добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ) харчуванням, медикаментами, спорядженням. Але мова не йшла про техніку чи зброю.
Другий – перерахунок коштів до держбюджету або ж конкретній військовій частині як субвенції. Наводяться дані, що за 2023 рік загалом місцеві громади добровільно перерахували на потреби ЗСУ понад 16 млрд гривень. Останній, третій спосіб – купити військові облігації.