Чимало військових зараз після отримання інвалідності намагаються повернутися до цивільного життя та потребують підтримки.
Психотерапевт Костянтин Лісовий, що працює з військовими, дав поради, як підтримати тих, хто бачив війну на власні очі, пише ВВС Україна.
Чого не варто робити при спілкуванні з військовими?
Військові та ветерани, що отримали важку травму, яка призвела до інвалідності постають перед труднощами не тільки через свій стан, а й через ставлення суспільства. Психотерапевт відзначив, що відчувати військовим, що їх жаліють, дуже непросто. Замість того, щоб проявляти захоплення та розуміння, люди демонструють жалість.
Експерт наводить приклад, як поводяться діти, коли бачать людей, що інакші. Спочатку вони роздивляються їх, можуть злякатися, але потім поводяться з ними, як з усіма іншими. Тобто, військовим не потрібна жалість, вони потребують прийняття їх суспільством такими, як вони є та розуміння, що вони можуть бути іншими.
Також вказується, що нерідко люди люблять повчати інших, як їм жити, що треба зробити, а чого ні. Але важливішим у спілкуванні є вміння чути один одного. Українцям слід навчитися толерантності та терпимості.
Психотерапевт вважає, що військових та ветеранів, що повернулися з війни слід залучати до роботи, соціальних проєктів та життя у соціумі. Важливо таким людям надавати роботу, щоб вони так відчували свою значущість.
Ця робота повинна бути надана залежно від стану здоров’я людини з обмеженими можливостями. Для цього існують багато громадських організацій, волонтерських спільнот. Там такі українці зможуть спілкуватися з такими ж людьми, кому знайомі їх почуття, знайдуть підтримку.
Також експерт не радить змушувати людину звернутися до психотерапевта, щоб пройти терапію, це має бути усвідомлене рішення самої особи. Вона повинна зрозуміти, що їй не стає легше, а хоче почуватися краще. Тоді вона шукатиме допомогу й готова буде її прийняти.