Наша пенсійна система є найгіршою в Європі. Мало того, що вона не може забезпечити достатній розмір виплати, вона ще й опинилася під загрозою.
Чому пенсійну систему в країні слід терміново реформувати, пояснює OBOZ.UA.
До чого слід готуватися українцям?
Ще до повномасштабної війни існував дефіцит Пенсійного фонду. В країні низька кількість платників податків, тобто чимало громадян працюють неофіційно. Також, як вказується, неефективний пенсійний вік. Ще на ситуацію негативно впливають низькі заробітки.
За останньою інформацією, в Україні 10,8 млн вкладників, що складає 39% економічно активного населення. Решта громадян працюють в тіні або не мають взагалі роботи.
У ПФУ повідомили, що за березень поточного року середній розмір зарплати, з якої платять внески, складав 15 433 грн. При цьому, в країні зареєстровано 10,26 млн пенсіонерів станом на червень 2024 року.
Єдиний соціальний внесок складає 22% зарплати, більшість цієї суми йде на пенсії. Але, вказується, що якби навіть вся ця сума йшла тільки на пенсії, тоді б в країні середня пенсія складала б 3500 грн. Зараз же, згідно з даними ПФУ, середня пенсія в Україні становить 5800 грн, дефіцит покривається з центрального бюджету. При цьому, згідно з даними, 62,6% пенсіонерів отримують виплату до 5000 грн.
При цьому, в Україні пенсійний вік складає 60 років, чого немає в жодній країні Європи, навіть в сусідніх Молдові або Білорусі. Але за даними аналітиків Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), в яку входить 37 країн, навіть при умові, що українець вийде в 60 років на пенсію, у середньому наші громадяни живуть після 60 років лише 10 років.
За період 2019-2023 роки впала з 25% до 11% частка тих громадян, що вийшли на пенсію в 60 років. Це сталося через підвищення вимог до страхового стажу.
Аналітики OECD вважають, що в Україні для поліпшення ситуації з пенсіями слід продовжити трудове життя, тобто підвищити вік для виходу на пенсію.
Також необхідно вживати заходів, щоб скоротити неформальну зайнятість, тобто щоб більше громадян офіційно були працевлаштовані. Ще як варіант експерти радять збільшення внесків та зменшення пільг.
Оскільки через продовження війни ситуація буде тільки погіршуватися, без проведення масштабної пенсійної реформи незабаром подолати кризу практично буде неможливо.