На сайті президента Україні з’являється все більше петицій, в яких українці просять президента України підписати певні закони.
Наприклад, петиція №22/238414-еп, що стосується звільнення від мобілізації чоловіків у віці від 18 до 25 років, що раніше мали статус обмежено придатних, №22/237788-еп про розблокування грошей місцевого самоврядування на ЗСУ чи №22/237530-еп про обчислення часу в Україні.
З’явилися подробиці
Примітно, що Верховна Рада всі ці законопроєкти ухвалила, але вони так і не набрали чинності, оскільки їх повинен підписати Президент України. При цьому, якщо Президент не підписує документ протягом 15 діб, це є порушенням Конституції України.
Наприклад, закон №11379д що стосується звільнення від мобілізації чоловіків у віці від 18 до 25 років, якщо до цього їм наданий статус обмежено придатних за станом здоров’я ще з 15 жовтня перебуває у Президента на столі та все ще не підписаний.
Всього чекають, коли Зеленський поставить підпис близько 47 ухвалених законів. Це змушує громадян створювати петиції з проханням їх підписати. Тільки під час повномасштабної війни 33 закони, що були прийняті парламентом, залишилися без підпису або вето.
Більшість цих документів були подані народними депутатами, 8 розробив Кабмін та 2 з них запропонував Зеленський. Є законопроєкти, які Президент України не підписує вже понад 900 днів з початку повномасштабної війни – законопроєкт №7153, що регулює діяльність органів влади під час воєнного стану, та №7180 про вдосконалення опору.
В основному ці закони стосуються військових, науковців, питань соціальної політики та оборони. Те, що так багато законів залишаються без підпису Президента України ставлять під сумнів конституційний порядок. Більше того, коли в країні триває повномасштабна війна, це також створює додаткові ризики для законодавчого процесу.