Україна офіційно повідомила, що не буде продовжувати угоду з РФ щодо транзиту її газу через нашу територію до Європи.
Видання Reuters розповіло, як це рішення вплине на Україну та Європу.
Які є альтернативи?
Вказується, що обсяг газу, який Росія постачає до Європи через Україну, наразі вже не такий значний. В минулому 2023 році цей показник становив близько 15 мільярдів кубометрів, а це тільки 8% від максимальних обсягів, які були зафіксовані у 2018 та 2019 роках.
Країна-агресор поступово втрачала свою частку на європейському ринку, яка на піку становила 35%. Але в 2022 році попри скорочення постачання газу в ЄС спостерігався різкий стрибок цін на газ. На думку експертів, у разі припинення транзиту через Україну, подібних потрясінь може не статися, так як поточні обсяги є порівняно невеликими.
Втім, газопровід “Уренгой-Помари-Ужгород”, що з’єднує Сибір з Європою через Україну, залишається головним шляхом постачання російського газу до Словаччини. Потім він розподіляється далі до Чехії та Австрії.
Словаччина, Угорщина та Австрія продовжують купувати в Росії газ, оскільки він, нібито, доступніший. Інші маршрути, такі як “Ямал-Європа” через Білорусь чи “Північний потік” через Балтику, зараз закриті. Єдиною альтернативою залишається газопровід через Туреччину.
За транзит російського газу Україна щороку отримувала близько одного мільярда доларів, що для нас було вагомим джерелом доходів. Якщо все ж транзит буде припинено, РФ може може переорієнтувати частину постачання через Туреччину, але даний маршрут має обмежену пропускну здатність. ЄС та Україна звернулися до Азербайджану з проханням сприяти переговорам із Москвою щодо газового транзиту.