Бюрократія в Україні завжди була проблемою, але у звичайному, довоєнному житті, більшість українців стикалися з цим страхіттям лише час від часу, тому реальний масштаб катастрофи мало хто уявляв.
Що ж, повномасштабне вторгнення та посилена мобілізація змінили і це: тепер тисячі наших громадян змушені пробігати бюрократичну “полосу перешкод” кожні три місяці. І все це заради отримання відстрочки по догляду за родичами з інвалідністю, яка діє ті самі три місяці.
Сьогодні ми розповідаємо історію від лиця одного з таких людей, який постійно змушений брати штурмом Дарницький ЦНАП у Києві.
Які потрібні документи для отримання відстрочки?
Документи залежать від пункту в додатку №5 до закону про мобілізацію. У моєму випадку (пункт 14.1.23) потрібен наступний пакет:
- Довідка МСЕК (Медико-соціальна експертна комісія – Ред.).
- Форма ВЛК №667.
- Свідоцтво про соціальні виплати.
- Доказ, що немає інших родичів по першій лінії спорідненості, які можуть здійснювати догляд.
- Свідоцтва про народження (залежно від ситуації, можуть бути кілька).
- Акт факту догляду.
Лікарі не чули, поки не сталась трагедія
Довідка МСЕК – це перший документ, який потрібен для оформлення інвалідності чи відстрочки. У моєму випадку, щоб потрапити на МСЕК, довелося пройти довгий шлях. Протягом п’яти років ми зверталися до лікарів, але це не дало результатів, доки не сталася трагедія – родич вистрибнув з вікна. Лише через рік реабілітації та лікування, а також кількох місяців очікувань, ми змогли оформити МСЕК.
Форма ВЛК та Акт догляду – що це таке?
Форму ВЛК №667 можна замовити у лікуючого лікаря, але і тут очікування займає не менше тижня.
Акт факту догляду – це окрема історія. При його замовленні ти змушений чекати до місяця аж поки з тобою не зв’яжуться працівники соціальних служб. Після цього вони приходять до тебе додому, щоб перевірити чи ти дійсно доглядаєш за людиною і чи все добре.
Коли всі документи готові, потрібно подати заяву на соціальні виплати в соціальну службу. Людина, яка ніколи не працювала, не має права на пенсійні виплати, тому такі виплати забезпечує лише соціальна служба. Процес оформлення зазвичай займає ще близько 1,5 місяця.
Усі документи мають термін дії, і він залежить від дати дії довідки МСЕК. Якщо МСЕК видана на один рік, то всі інші документи також будуть дійсні до кінця цього терміну. Таким чином, усі отримані документи діють рівно рік із моменту видачі МСЕК.
Як отримати відстрочку за доглядом та при чому тут ЦНАП
Подача на відстрочку у Дарницькому районі Києва лежить через ЦНАП, хоча ніякого відношення до цього процесу вони не мають. Питання потрібно вирішувати з працівниками ТЦК, але робоче місце у них саме в ЦНАПі.
Як це працює? Біля входу є QR-код на телеграм-групу для черги (самоорганізація людей). Спочатку займаєш чергу у чергового до працівника ТЦК біля ЦНАП. Якщо маєш змогу ночувати біля будівлі в перших числах закону про мобілізацію, яку Зеленський продовжує кожні 90 днів, то можеш потрапити в перші 500 осіб.
А якщо працюєш або доглядаєш людину з інвалідністю і ночувати немає можливості, тебе записують у список десь під номером 2000+. Далі – моніториш телеграм-чат і слідкуєш, щоб не пропустити перекличку. Якщо не з’явишся коли буде підходити твій номер чи пропустиш перекличку, тебе відразу викидають у кінець черги.
Чи можна якось податись раніше?
- Стаєш черговим і працюєш біля ЦНАП 4-6 годин (або всю ніч, якщо нічна зміна).
- Маєш статус УБД (учасника бойових дій) – тоді пропустять без черги.
- Отримав повістку – показуєш її, і чергові пропустять.
В усіх інших випадках прискорити процес не вийде.
Зазвичай черга рухається зі швидкістю 50-70 чоловік на добу, якщо організатори дуже круто працюють, то може бути до 130 чоловік за добу. Якщо ж в цей день є багато тривог чи відключень світла, то процес практично завмирає. Хоча люди самі приносять батареї (EcoFlow, Jackery), щоб не гальмувати процес.
Бюрократія змушує проходити це пекло знову і знову
Зеленський подовжує закон про мобілізацію кожні 90 днів, а відстрочка дається максимум на ті ж три місяці.
Тобто у перший місяць ти стоїш у черзі й подаєш документи. Другий місяць – очікування розгляду. І тільки в третьому місяці отримуєш результат, щоб… за тиждень почати все спочатку.
При цьому на людей очікують ще й численні “сюрпризи”. Наприклад, в ТЦК можуть сказати, що їм не стає даних про склад сім’ї і практично повністю зупинити процес або ж надати усім відмови.
Ще одна поширена практика – відправити усіх по новому колу подачі документів через те, що частина подавачів виявились недобросовісними та надали неправдиву інформацію про те, що за родичами більше нікому доглядати. Ок, перевірки це нормально, але чому мають страждати усі?
Надам ще декілька скрінів з чатів, щоб продемонструвати увесь масштаб хаосу, який супроводжує цей процес.
Грудневий злам Держреєстрів додав у цю процедуру ще більше хаосу: у Дарницькому ТЦК заявили, що через не працюючі реєстри прийняти заяви не зможуть, а тому порадили усім приходити з 7 лютого.
Страждають усі: люди, працівники ТЦК та соцпрацівники
Додаткового шарму цій історії додає те, що тепер працівники ТЦК приймають охочих лише в понеділок, середу та п’ятницю. Це означає, що потрапити до них ти зможеш тільки під кінець другого місяця, ще декілька тижнів займе розгляд і в результаті ти отримуєш свою відстрочку за тиждень до кінця терміну дії і вже через сім днів повертаєшся у бій та черги.
Потрібно розуміти, що система створює кошмар не тільки для бажаючих отримати відстрочку. Я вже казав, що працівники соцслужб змушені їздити для перевірки за наглядом кожні два місяці. Працівники ТЦК працюють у режимі “скаженого принтера” та протягом дня не можуть вийти не те що на обід, але й в туалет.
Але система працює не для того щоб бути зручною, а для того щоб змушувати страждати усіх причетних.
Як вирішити цю проблему? Є ідеї!
- Якщо інвалідність підтверджена на рік, то документи на відстрочку можуть переподаватись автоматично;
- Якщо є потреба в подачі свіжих документів, то зробити подачу через онлайн-сервіс для повторних випадків – той же Резерв+ для цього цілком підійде;
- Додати у той же Резерв+ ще один вид відстрочки – по догляду, а акт догляду і буде тим ключовим документом, в якому буде вся необхідна інформація;
- Дати можливість обирати дату та реєструватись до працівника ТЦК онлайн через сайт ЦНАПу;
- Обов’язково виділити одного, а краще двох людей, які будуть фільтрувати тих, у кого є проблеми з документами та ще неповний пакет;
- А ще краще – зробити все вищеперераховане і тоді стане легше не тільки людям, але й самим працівникам ТЦК.
Вже 7 лютого Зеленський знову підпише закон про мобілізацію і наш забіг почнеться знову! Якщо, звісно, запрацюють Держреєстри.
P.S. Чи не здається вам, що така бюрократія створена не випадково? За інсайдерською інформацією, деякі офіцери ТЦК пропонують «послугу» супроводу в період оформлення відстрочки за винагороду до 3 тисяч доларів. Ця схема включає пріоритетний доступ до подачі документів, гарантоване позитивне рішення та швидкий прохід усіх етапів без черг. Усе виглядає так, ніби система навмисно ускладнена, щоб стимулювати громадян звертатися за «допомогою».
Чи не є ця бюрократична машина вигідною для окремих осіб, які мають до неї доступ? Поки одні місяцями стоять у чергах, інші за чималу суму грошей отримують свої документи швидко й без перешкод. Це змушує замислитися: чи дійсно такі складнощі є лише результатом недосконалості системи, чи, можливо, це спосіб створення попиту на «платні послуги»? І головне — чи буде ця проблема вирішена, якщо її коріння лежить не лише у процедурних прогалинах, а й у корупційних мотивах?