З метою стимулювання підвищення рівня народжуваності, в Україні пропонують підвищити розмір грошової допомоги при народженні дитини.
Відповідний законопроєкт зареєстрований на сайті парламенту під №13295 від 15 травня 2025 року.
Що пропонується?
Автори документа в пояснювальній записці вказали, що головною метою даної ініціативи є запровадження та реалізація з боку держави практичних та ефективних заходів, спрямованих на поліпшення демографічної ситуації в Україні.
Зазначається, що станом на 2025 рік демографічна ситуація в країні є катастрофічною. Населення України стрімко скорочується, тоді як фіксується високий рівень смертності. При цьому, низька народжуваність та міграційні процеси, пов’язані з повномасштабною російською військовою агресією також додають проблем.
Спираючись на певні дослідження, народні обранці сподіваються, що зростання рівня народжуваності може бути тісно пов’язане з економічною підтримкою сімей з боку держави при народженні дитини.
Раніше ми писали, що Держстат повідомив про скорочення кількості школярів в Україні
Ініціатори законопроєкту пропонують підвищити державну допомогу при народженні дитини приблизно у півтора рази та виплачувати всю суму одразу, а не протягом трьох років декрету, як це відбувається зараз.
Тобто, зараз сума допомоги при народженні дитини становить 41 280 грн, з яких 10 320 грн виплачують одразу, а решту суми розділяють на рівні частини, які виплачують протягом наступних трьох років. Тому, й виходить сума в місяць лише 860 грн. Вони ж пропонують виплачувати разово до 64 075 грн молодим батькам.
Також в документі передбачено й декілька нових видів виплат. Наприклад, сім’ям з дітьми до 6-ти років щомісячну виплату в розмірі прожиткового мінімуму. Наразі це сума в 2 563 грн. На майбутнє дитині пропонується зарахувати на депозитний рахунок в банку одноразову державну допомогу у розмірі 25 прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років.
Якщо жінці надано звання “Мати-героїня” й вони не отримують трудову або соціальну пенсію, тоді пропонується призначати виплату у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ще депутати пропонують надавати пільгові кредити сім’ям з дітьми на будівництво та придбання житла, а ще компенсувати всі витрати на проведення процедури штучного (екстракорпорального) запліднення жінок, що перебувають у шлюбі.