З нового навчального року 2024-2025 по країні можуть закрити понад 400 навчальних закладів середньої освіти.
Такі дані наводить освітній сайт Education.ua, повідомляє zaxid.net.
Відома причина
Держава вирішила не виплачувати освітню субвенцію школам, у яких навчається менше ніж 45 учнів. Тому, з нового навчального року їм загрожує закриття або ж реорганізація. За даними освітнього порталу, таких малокомплектних шкіл в країні мне менш ніж 403 заклади. За прогнозом, найбільше шкіл держава може закрити у Львівській, Черкаській, Сумській, Тернопільській і Хмельницькій областях.
Уряд України вирішив оптимізувати мережу шкіл та ефективніше використовувати бюджетні кошти. Відповідна постанова була ухвалена ще 5 березня 2024 року. Виняток становлять лише початкові школи, де навчатимуть дітей незалежно від їхньої кількості.

Однак, як зазначається, наслідком таких змін може стати втрата роботи вчителями, а також труднощі з доступом до освіти в учнів. За даними Education.ua, впродовж останніх чотирьох років кількість сільських шкіл скоротилася на 20%.
Міністерство освіти та науки України повідомило, що вартість навчання одного учня в селі значно перевищує витрати на міського школяра. Наводяться дані, що на одного учня в селі треба 30,4 тис грн на рік, тоді як в місті – 24,4 тис грн. Додається, що в деяких селах цей показник взагалі досягає 51 тис грн.
При цьому, як зазначається, рівень знань учнів сільської місцевості, за підсумками національного мультипредметного тесту, значно нижчий. Але це може бути й з об’єктивних причин, зокрема, через брак вчителів, сучасного обладнання, додаткових освітніх можливостей – гуртків.
До слова, щороку кількість шкіл в країні зменшується. До прикладу, в 2020-2021 навчальному році їх в країні було 14 815, тоді як в цьому навчальному році 2024-2025 вже налічується 12 268 закладів загальної середньої освіти.
Нагадуємо, що Міносвіти зменшило обсяги набору на бакалаврат